28. 3. 2024

Jablana BELIČNIK

stara jablana

Sinonimi: petrovaca, naliv belji, Weisser KIarapfel, Transparente Jaune, papirovka

Je stara ruska sorta, ki se je razširila po vsem svetu in jo ponekod še zdaj gojijo. Pri nas smo jo med redkimi starimi sortami obdržali v vseh slovenskih sadnih izborih do leta 1977, nato so jo spodrinile druge zgodnejše in bolj rdeče obarvane sorte (Close, Stark earliest) ali debelejše (Lodi), vendar se tudi te v praksi niso najbolje obnesle, zato beličnik še vedno razmnožujejo nekatere naše drevesnice.

Drevo raste šibko, zato mu bolj ustrezajo srednje bujne podlage M 7, MM 106 in MM 111 kot pa šibko rastoče. Proti škrlupu je precej odporen, za jablanovo plesen, zimski mraz in rak pa je občutljiv.

Cveti srednje zgodaj. Občutljiv je za spomladanske pozebe. Je diploidna sorta. Oprašujejo jo Carjevič, Lepocvetka, Dolenjska vošcenka, Zlata parmena, Ananas, Londonski peping idr. Redčenje je potrebno v letih z nadpovprečno rodnostjo, da tako zboljšamo kakovost plodov in zmanjšamo močno odpadanje.

Na MM 106 zarodi v drugem letu in nato zmerno in redno rodi, izjemoma tudi nekoliko izmenično. Obirati ga je treba večkrat.

Zori v drugi polovici julija. Po obiranju so plodovi uporabni približno deset dni. Čas uporabnosti lahko s postopnim obiranjem podaljšamo na tri do štiri tedne, saj zori neenakomerno.

Plodovi so drobni, izjemoma srednje debeli, okroglasti, proti muhi zoženi, nekoliko rebrasti, nepravilne oblike, z dolgim pecljem. Koža je bledo zelenkasta do belo rumenkasta. Po belkasti barvi je dobila tudi ime. Meso je prhko, prijetnega kiselkastega okusa, za zelo zgodnjo sorto celo nadpovprečnega. V shrambi postanejo plodovi kmalu mokasti in začno pokati. Občutljiv je za otiske, med prevozi moramo z njim pazljivo ravnati.

Cenjena je predvsem zaradi zgodnjega dozorevanja in za to obdobje zadovoljivega okusa.

Dodaj odgovor